Minult on viimase nädala jooksul kolm korda küsitud, palju mul on hambaravile raha kulunud, sh brekkidele eelkõige. Täna meenus ja otsisin kõik oma tsekid ülesse ning arvutasin hoolega :P.
Aastal 2006 alustasin põhjaliku raviga ning koos 5 hamba väljatõmbamisega kulus ravile ümmarguselt 10K. Brekkidele lisaks 6030 krooni, va hooldus ca 200 eeku kuus juunist detsembrini. Siis vahetas arst kliinikut ning hooldus läks kallimaks.
Mul ei tule tsekkidest välja, millises osas kajastuvad pildid ja vormid. Nimelt mäletan, et enne ravi tehti 900 eegune panoraamvõte ning võeti vorm hammastelt. Ilmselt kajastub see ravipoolses summas pigem. Mul on nimelt alles kaardimakse tsekid ning nood jagunevad Ravi tn ja Sütiste tee järgi. Pildid ja kirurgia tehti kõik Sütistes, seega pole too 10K puhtalt aukude lappimine ja plommivahetused.
2007. aastal kulutasin vaid brekkidele ja hooldusele, kokku 8586 krooni. Hooldus tähendab siis traadivahetusi, kummivahetusi (brekikinnituse peal) ning pingutamisi kord kuus. 2008. aastast hakkasin uuesti ka ravis käima. Kahe kuu jooksul on kulunud 1700 krooni (hambakivi, purihamba plomm). Suuremad tööd on tehtud, jäänud on veel esihammastes plommide vahetus ning kui tarkusehammas valutama hakkab, siis ka selle eemaldamine. Tehniliselt on too sellises kauguses, et kvaliteetset ravi pole võimalik seal teostada.
Riik tagastas aastal 2006 150 eeku, 2007. aastal 300 eeku. Ma ei arva, et see on naeruväärne summa, sest kui hoolega arstil käia ja hambad korras hoida regulaarselt, on see ca pool ühe plommi hinnast. Brekkide kulusid riik ei hüvita.
Eihh, ma ei ole miljoneer, 2006.a kulud on finantseeritud 100% laenust, mille ma võtsin eelmise korteri renoveerimiseks. Sai lihtsalt kindla plaaniga võetud väike varu, et hambad korda saada.
Hullumeelne ettevõtmine on olnud ja ilmselt läheb 1,5aastat veel, sest viimane täiskaar läks peale jaanuaris 2007. Kui me alustasime, siis arvas arst, et ca 2,5a võiks minna kokku. Eks näis.
Ma ei uskunud, et nii vanalt on võimalik veel hambaid nihutada ja painutada:), aga asi toimib.
Kannatused? Oojaa, lisaks trennile (ja dieedinaljadele pool aastat enne brekke) võtsin ma alla ikka hoolega. Esimesed nädalad peale kurgulae kaare paigaldust oli keelel rakk, sõin püreesuppe, jogurteid, vedelaid sööke:). Regulaarsed hambaeemaldamised lisasid kannatusi juurde. Kummelitee peale sööki, ibuannused ööpäev peale kirurgiat jms käis asja juurde. Viimane tõmbamine oma paari õmblusega on teinud tolle teema pisut hellaks kah aga ma loodan, et ma saan sellest ikka kunagi üle :D.
Aga muidu. Nätsu ei saanud enam närida, hügieeniharjumusi tuli muuta. Vannituppa siginesid pisikesed hambaharjakesed, kõvendatud otsega hambaniidid, harja vahetasin sagedamini kui enne, hambapesule tuli 10min otsa liita :D. Ühesõnaga, kerge see algus pole aga asi on seda väärt.
Hetkel olen täiesti harjunud. Ei sega brekid midagi ega kedagi :P, natukene peab olema ettevaatlikum. Õuna nt ei hammusta ma enam ammu, lõikan tükkideks ja siis söön. Peale hooldust on hambad ööpäev hellad, vahel nii tugevasti, et tuleb üks pisike ibu võtta. Aga see läheb üle. Raviarst kiitis, et parandamine saab nüüd olema lust, sest matriitsi annab panna ümber hamba. Tema on ka see, kes mind veennis, et brekide kandmise taga ei ole 100% vaid esteetilised põhjused.
Ahjaa, too tore tandem olgu siis ka ära märgitud - dr Viil Maxillast ning dr Altorf omanimelisest OÜst (alustasin mõlemaga Vagodendis). Kirurgiks oli dr Palmer (Vagodent).
Eks ma ole üksjagu uhke ka selle üle. Hambaravi on olnud üks hull negatiivne kogemus terve elu aga peale Altorfiga kogemusi mul on kadunud igasugused pelgamised ja hirmud. Ja nonde mõlema huumorimeelest olen ma siin blogis korduvalt juttu teinud:). Kõlab ilmselt jaburalt, et igakord arstil käies pean ma võitlema toolis ... naeruga :P
ma tean millest sa räägid, mul olid ka brekid miski 3 aastat, põhjusel, et ma sain ühe hamba juurde:) oli teine uinuvas olekus olemas, opereeriti lahti ja nö "tõmmati-kasvatati" välja. kõik oli köki-möki, aga need igakuised 1-2 päevased brekikorrigeerimise valud olid vastikud. nüüd õnneks unustet teema, kuigi retainer jääb suhu vist igaveseks. jõudu meile mõlemale, ma alustan uut hammastega tegelemise ringi märtsis ja kerge ei saa see olema:)
VastaKustutaKaua sul retainer olnud on? Miks sa arvad, et see igaveseks jääb?
VastaKustutaMul kolleegil pandi brekid kuskil mujal ning tal tehti mingit erilist kino. Kõigepealt tõmmati mõned välja, siis istutati implad asemele! Ja siis brekid peale. Praeguseks pidi olema 1 impla viltu, sest ei kannatanud brekke välja. Ma hulluks kui arst mulle selliseid rahalisi eksperimente teeks.
Mul pandi brekid osade kaupa. Algul tiriti puuduvate hammaste kohalt tagumisi kokku ja siis alles pandi terve kaar. Vahepeal olid traadid seespool ka, keele pool st, kuna mul oli all 1 hammas propelleris. Arst tsekkas kõike step by step ning võttis õnneks rahulikult.
See lasi ka kulusid hajutada.
Retainerini pole ma veel jõudnud.
Räägitakse lihvimisest ja esihammastele kuju andmisest hetkel aga sinna on veel aega pisut.
retainer on mul 3 aastat olnud ja erinevad "tondid" on erineval arvamusel, ühed arvavad et võiks ära võtta (eriti hügieenilistel kaalutustel), teised jälle on seisukohal, et ta peaks sinna jääma. mul mingeid puudu- ja ülejääke seal rohkem ei ole, ma ei usu, et need hambad nii hullusti nüüd igale poole vajuma hakkavad (või on sel retaineril mingi muu funktsioon ka kui hoidistav?). a no märtsikuus kuuleb. siis läheb üks hammas kroonimisele:)
VastaKustutaHambad on minu nõrk koht kah. Kõik mis on, on küll õigel kohal, aga ravi tahab veel koledaid kulutusi. Pole nood ju elu aeg eriti hääd olnud ja laste sünniga läks asi täitsa käest ära. Mõtlen ka mõne suurema remondi tarvis võetava laenu üljest pisut krahmata. Aga esmalt teen autkooli ära :)
VastaKustutaTänud ajakohase postituse eest:) Mõtlesin ka ükspäev breketitele. Kas mulle tundub või aja jooksul tahab hambarida rohkem viltu minna?
VastaKustuta