neljapäev, 3. juuli 2025

Childcare versus eldercare

Juhtusin nägema täna uut HBR ajakirjanumbrit veebis (ok, siseveebis ja elektroonilise juurdepääsuga, aga neid müüakse meil ka ajakirjana). Päris huvitav teema iseenesest. 

Lühidalt siis, et tulevikuvaates vajab tööandja konkreetset reeglistikku nendele töötajatele, kes hooldavad oma vanu sugulasi. Analoog siis lastekasvatusteemaga, mis on mingil tasemel seadusandluses reguleeritud, aga sageli pakub ka tööandja miskit lisaks. Arvestades elanikkonna vananemist ja riikliku kehva toetussüsteemi, puutub meie põlvkond varem või hiljem selle teemaga kokku. Nagu artiklis on kirjutatud - "For the first time in U.S. history, the number of working adults providing care to an older adult has surpassed the number providing care to preschool children". Ja võib juhtuda, et see sama "number" on nagu võileib - ühelt poolt otsapidi lapsed veel õpivad kui tekib juba vajadus toetada vanemaid. 

Mõtle kui sul oleks selline tööandja, kes mitte ei annaks ametlikult paar lisapäeva lapsevanematele puhkuse ajaks või haigusperioodiks, vaid sa saaksid sellist paindlikkust ka rakendada oma eakat lähisugulast toetades. Ma ei mõtle siin selliseid keisse, kus inimene üldse enam hakkama ei saa või vajab 24/7 järelvalvet. Tavaliselt on seal vahel - aktiivne täiskasvanu kuni 24/7 abivajaja - ju tükk maad enne kui peab tõsiselt otsustama, kuidas edasi ja kas jne. See toetus ei pea olema just puhkuse või vbade päevade näol. Vahel on vaja professionaalset infot, ärakuulamist, spetsialistile juurdepääsu jms tasemel tuge. 

Ma täiesti usun, et on ülemusi, kes vabatahtlikult pakuvad välja, et mine arstile emaga või jookse tunnikeseks vanemate poole, sest mingi orgunn-visiit-leping-jama - vajab kiiret sekkumist. Aga kipun arvama, et see on pigem vähemus ja selline case by case teema, mis sõltub vahetust bossist pigem. 

Elanikkond vananeb, lapsed sünnivad hiljem ja inimesed töötavad kauem. Ja tööealine inimene kui tal on hea töö, maksab makse ja on motiveeritud. See ilmselt ellimineeriks mingil määral ka vajaduse varem koju jääda põhjusel, et lähedasi on vaja hooldada, eriti kui tööandja ei ole paindlik.  Eestis on see teema ilmselt veel ulme, aga mõtlemisainet on. 

USA näitel - A 2024 survey from AARP and S&P Global found that half of working caregivers have to make changes to their work schedules because of caregiving responsibilities. Many also have to make drastic adjustments, such as taking a leave of absence (32%), reducing hours or shifting from full-time to part-time (27%), turning down a promotion (16%), or not working for a period (16%). One in six retirees today cite family caregiving responsibilities as a key motivation for retiring earlier than planned.

Artiklis on refereeritud hiljutist uuringut, milles loetletakse valdkondi, mille osas enim on abi vaja või puudust tuntakse: 

  • usaldusväärne allikas, mis vahendaks professionaalseid hooldustöötajaid
  • finantsabi
  • rohkem tuge perelt, sõpradelt, kogukonnalt
  • puudus inimesest, kes pakuks lähihooldajale puhkust (mõlemas suunas - töö, hooldamine)
  • professionaalne abiline, kes aitaks perekonnal paika panna toetusplaani (kes, kunas, millega)
  • Koolitus ja abi lihtsate oskuste omandamisel, mida hooldamises võib vaja minna (ravimite manustamine, süstimine, haavahooldused, med seadmete kasutamine)
  • parem paindlikkus tööandja poolt (töögraafik, puhkusepäevad, asendused - 25% mainis seda)
  • tervishoiualane nõuandja või toetaja, kes abistaks oriennteerumisel meditsiinisüsteemi keerdkäikudes (mida küsida, mis on õigused ja võimalused, kuhu pöörduda jms - 23%)

On firmasid, kes pakuvad sellist Employee Assistance programmi juba praegu ja nendes abiprogrammides on põgusalt kaetud ka omastehoolduse teemad, aga mitte nii konkreetselt eldercare võtmes, vaid pigem töötaja vaates - vaimse tervise support, ealised muutused ja nende support, spetsialistidele juurdepääs (online, suunamised) jms, aga selliste tööandjate arv nt ka USAs on väga väike. Eestist ma parem ei räägi, aga kuna mu oma töö on rahvusvahelises keskkonnas, siis trend kui selline on huvitav. Ja ka meil miskit muidugi on, kuigi jah, kui maalt on vaja ema viia linna arstile, siis võtan ma ikka  vaba päeva oma puhkuse arvelt. 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar