Näeh, virisevad jälle. Lugesin kommentaarid läbi ja jäin mõtlema. Ma õppisin ka 3 pluss 2 süsteemi alusel aga ikka sain BA. Siis teisiti ei saanudki. 3a tasemeeksamile kadalipu läbides ei olnud küll sellist tunnet, et läheks tööle ja aitab küll. Kuidagi loomulik oli ikka lõpuni minna, kuigi
ega me midagi väga olulist selle 2a õppinud ka. Mõned ained ei kannatanud küll kriitikat aga see on ilmselt igas koolis nii.
Kommentaaridest jäi mulje nagu peaks see 3a andma eelkõige praktilised oskused ja 2a akadeemilise hariduse. Samas ma tean inimest, kes on tänaseks lõpetanud EKA restaureerimise eriala (BA) ja mina oma 2x rahvaülikoolis läbitud restaka kursustega tean kohati praktikast rohkem kui tema :P. Huvitav.
Võrdlemine on üldse libedale teele minek, egas haridus inimest riku. Praegusele töökohale kandideerides öeldi mulle, et meil kehtib printsiip - pole tähtis, mida sa enne oled õppinud - tähtis on see, et sa tõestad ära oma arenemisvõimelisuse. Iga inimene on võimeline elus kannapööret tegema ja nullist alustama, kui ta satub keskkonda, mis tema arengut toetab ja selleks soodsad tingimused loob.
Minu kogemus ütleb, et sa ise oled oluline ja sinu elu/töökogemus, suhtumine. Paber ei päästa ega taga veel midagi. Kuigi jah, avalikus sektoris andis kraad vanasti natukene palgalisa, nagu staazh ja keeleoskuski. Aga ma tean ka juhtumit, kus peale vastavate tingimuste täitumist "korrigeeriti" põhipalgale lisanduvat diferentseerimisosa (on mingi tobe skeem) nii, et kokkuvõttes ei muutunud midagi - paberil oli kraadi, keele ja staazhitasu, kuid kontole laekus ikka sama summa. Numbritega on ilus mängida nagu ka paberitega, ilmselt :). Avadlab muljet enamasti...
Seda tsiteeritud kirja lugesin ma meie teaduskonna listist ;)
VastaKustutaOlen nõus, et paber ei maksa. Aga kindlasti annab ülikool võimaluse ennast arendada - õppmis- ja analüüsivõimet jms. Mõnel on see ka ilma olemas ja teisel ei teki ka sel moel. Aga võimalus sellele, kes kasutada mõistab :)
Samas tõdegem - on valdkondi ja elualasid, ks lihtsalt kohanemisest ei piisa, vastav haridus lihtsalt on vajalik garantii eelteadmiste olemasoluks.
No muidugi on teadmised vajalikud ja palju oleneb valdkonnast. Aga ma jäin pigem mõtlema aspektist - suhtumine ja vastutus. Võib ju olla nii hea spetsialist kui tahes aga kui kolleege alt vead või lihtsalt oma suhtumisega vee peale tõmbad, siis ausalt öeldes, mul oleks suhteliselt ükskõik, mis haridus sellisel inimesel on :).
VastaKustutaJa selle vastu ma ei vaidle, et esmane on siiski isikuomadused :) Ilma kollektiivis küll kuidagi ei saa...
VastaKustuta