pühapäev, 26. november 2006

Shibori felting : before and after

Nagu ma eelmises postituses vihjasin, tegin täna käsitöökatseid:) teemal shibori. Ampsaku blogist leitud vihje põhjal hakkasin netis rohkem kolama ning sel teemal linke otsima. Shibori ise on väga lai mõiste tehnikale, mis pärit Jaapanist. Aga mind huvitas ennekõike viltimine.

Leidsin kodus pool tokki huopaneni triibulist, mis katsetamiseks just paras. Kudusin kogu olemaoleva lõnga üheks ristkülikuks ja õmblesin kokku küljed-põhja. Ühele küljele tegin klaaskivikestega 6 mummu, kilega ei katnud, tahtsin et nood ka vanuks aga reljeefseks. Mummud venitasin, ei kudunud nuppudena. Enne masinasse panemist nägi töö välja selline:



Panin siis selle nutsaku pesumasinasse, 35kraadi juures loksus koos muude esemetega ca tunnike. Tulemus on selline:



Osadelt mummudelt olid kivid seest välja pugenud, sest kudusin 6ste varrastega ning hästi nõrgalt (tahtsin ruttu valmis saada:P ). Pind oleks jäänud huvitavam, kui ma oleksin teinud kudumi parempidi-pahempidi read ning natuke tihedamas koes. Aga praegune katsetus on ka vahva, mulle omale meeldib. Ma ei tea veel, mida ma sellest teen. Kas jääb CD plaadi taskuks (mahub paar tk sisse nt) autolaekas hoidmiseks või teen sellest hoopis nt teetassi soojendaja :).
Noh, midagi sellist nt.


Päris sürr loom tuli :D ja tehnika on põnev. Õudselt tahaks veel proovida! Nt suure shotikakujulise külmkapimagnetiga? ic. Kui pesus ära ei lagune, siis peaks ju päris huvitav tulemus olema, või mis?! Iseasi, kuidas seda shotikat kudumisse fikseerida saaks, nii et kõik kontuurid kenasti fikseeritud saaksid... hmmm...

Mõned näited internetist kah siia. Link, link, link, link ja veel üks
Netis kolades tundub, et batika oleks nagu ka sarnane shiborile. Kui seda tehnikat väga üldiselt kahe sõnaga kokku võtta, siis võiks see olla "seo" ja "värvi" (või "voldi" või "vanuta"). Väga erinevaid materjale on kasutatud ning erinevaid tehnikaid. Põnev! Aga wikipedia ütleb, et batika on java saarelt ja ikkagi vist omaette tehnika.

2 kommentaari:

  1. See shibori-töö näeb sul tõeliselt mõnus päss (mitte nässakas, vaid päss kõige paremas tähenduses - mida iganes see siis ka ei tähenda) välja. Tekkitas tahtmise ka järele proovida ja ühtteist eksperimenteerida. Kas (vist) teise lingi alt avanenud mereloom oli alumise töö peale nõelvilditud? Tundus nagu niimoodi...

    VastaKustuta
  2. See mereloom tekitas minus ka küsimusi. Aga katsetus ise on reaalis palju pullim :P, mulle omale meeldib:). Tass mahub parasjagu alla peitu.

    VastaKustuta