neljapäev, 21. november 2024

Minu tavaline neljapäev

 Blogides ringleb uus teema, milles kirjeldatakse oma tavalist päeva. TT alustas, Klari pani ka oma päeva kirja. 

Ma alustaksin hommikust, sest muidu  läheb liiga segaseks. Äratus on reeglina kell 7, aga see ei tähenda, et ma siis magan. Ma ei tea, miks ma üldse äratuse panen, nagunii olen enamasti enne kella üleval. 

Ärkan hea tundega, sest viimased kolm päeval olen ma lõpuks ometi hästi maganud. Järjest! Mu meeleolu sõltub suuresti ilmast ja sellest, kuidas ma öösel magan. 

Ma ei mäleta, millal ma täpselt ärkasin, aga 7ks oli mul sotsiaalmeedia loetud ning vastasin parasjagu ühele blogipostitusele telefonis olevate äppide kohta kui äratus segama hakkas. Mul on nõme komme pimedas toas, mustvalgeks keeratud telefonis lugeda seda ja teist... või siis niisama surfata. Kuna vastamisega läks aega, siis vedelesin voodis kauem kui plaanis oli. Lõpuks sain kööki, tegin omale kaerahelbeputru (30g helbeid, 20g mandleid, 1 vahustatud muna) ja keetsin valmis presskannutäie kohvi. Pudrule läksid kultuurmustikad ja kaneel. 

Ma viimasel ajal loen hommikuti kui söön. Seega 10kond lehekülge jutukat ja puder nahavahele. Väike mõnulemine kohviga ning siis jalutusringile. Täna jäin natukene hiljaks, sain uksest välja alles suts enne 9. Aga kuna ma nädala alguses tegin 11h tööpäevi, siis kuskilt tuleb see oma aeg tagasi ju võtta. 

Kiirele kõnniringile kulub mul reeglina ca 20minutit. Ilm oli jahe, aga märg ja lumi sulanud. Tagasi kodus, panin arvuti sisse ja läksin pessu. Kuna täna pidi olema 1 kaameraga kõne, tuli valida korralikum särk  :) (woman with attitude - jäi paremat aega ootama).  

Siis hakkasin tööle. Peale 12 panin kapsahautise jaoks kapsa keema ning teise potti kartulid. Hakkliha oli juba enne valmistatud. Ühtlasi läks ka pesumasin käima, sest lemmikriided olid kõik mustad. 

Kui mul on kodukontor (ca 4p nädalas), siis ma söön töölaua taga, arvuti kõrval. Olenevalt päevast ma siis vastavalt kas loen uudiseid samal ajal või rapsin meilides. Ma söön kiiresti, isegi liiga, seega reeglina 15min max, seejärel on aeg nõud ära pesta ja tööle hakata, taas. 

Päev on kiire ja segane, 17.30 pidi olema ka üks veebikoolitus, aga õpetajal pole elektrit ega netti, seega lükkub edasi. Lõpetan kiired tööasjad, loen gmailis erameile, kiikan korraks blogisse ja panen kirja oma tänase päeva :)

Kui töökontaktid offi kaovad, lähen jalutuskäigule ja külarurule. Ostan sooja leiba ja kohalikke pagaritooteid. Tulen tagasi koju, einestan natuke, loen ära meilid, mis vahepeal on laekunud. Seejärel koon Kihnu poolsukka järgmiseks tunniks, mis on järgmisel laupäeval. Nimelt õpime pisema grupiga Kihnu õpetaja juhendamisel sukka kuduma. 

Taustaks vaatan OPi ära ja siis AKst sutsu. Koon 23ni ja siis kustun. Üritan hiljemalt 23 magama minna, ideaalis vajaks uneks 6-7h, siis on hea olla. Hommikul pean olema varavalges küünetehniku juures ja kella peale täpselt kulgemine on tüütu. 

 Mulle meeldib hommikuti rahulikult kulgeda ja natukene uimerdada. 

Selline jube igav päev oli täna. 

kolmapäev, 13. november 2024

Blogiteemasse siis kah! Uued kingad jms

Ma pole nii ammu kirjutanud käelistest tegevustest. Pildid lähevad instasse enamasti või pasundan näoraamatus, aga lugejaskond teatud osas ikka erinev. Kõike ei viitsi näidata ka, aga olgu siis esitatud olulisemad, mille üle ise olen enim uhke.

Juulis sain valmis ühed valged sõrmikud, muuseumikinnaste eeskujul.

Ambla sõrmikud. Eeskujuks: ERM A 446:64/ab. Originaalid on puuvillased. Koopiakindad on kootud 1.25 varrastega ja Mardilaadalt soetatud meriinovillasest 10/2 lõngast (NaturalSolmann).




Shetlandi pitsilõngast õlasall kingutuseks Austriasse. Hagakirjarätt, Siiri Reimanni muster. Lõng: Jamieson & Smith. Shetland supreme wool, ühekordne pitsilõng. 3x25g/400m. Vardad 2.5. Loodan, et video siin tööle läheb.




Ja selle aasta tegemistest olen vist kõige rohkem sillas sellest meistriklassist, mis toimus Kopli93 kogukonna töökojas - nahast kingade tegu! Minu päris oma kingad, algusest lõpuni ise tegin! 



Ma olen nii uhke nende üle :) Tegu kestis 2 ja pool päeva, teise lõpuks olid käed nii läbi, et mõtlesin, et no enam ei iial. Aga kui kingad vormilt maha kangutasin, paelad peale panin ning ära vahatasin, siis oh seda heldust! Kohe oleks tahtnud uut paari alustada :)))  

Kui elu nii põnevaid väljakutseid sageli esitab, siis pole nagu häda miskit. Oleks vaid rohkem aega ja võimalusi! 

pühapäev, 10. november 2024

Kas teie mäletate, mida te lugesite 21aastaselt?

Isa on pidanud peale sõjaväest naasmist lugemispäevikut. Päris huvitav nimekiri, tekitab kiusatust need samas järjekorras kunagi läbi lugeda. Suur hulk raamatutest on Loomingu Raamatukogu omad, osad ka loetud. 

Proovisin otsida Raamatukoi veebipoest selleaegsetele trükistele lingid. Osade kaanepilte isegi mäletan. Raamatukoi on kenasti enamuse vanast Eesti trükisest baasi sisestanud koos kaanepiltidega. Kui trükis müügil, siis on seal juures ka hind. 

Isa lugemispäevik: 4. dets 1969 — veebruar, 1970.


Joachim Wohlgemuth. 

Egon ja kaheksas maailmaime 

Bill Naughton. Alfie

M. Unt. Hüvasti, kollane kass. 

M. Unt. Mõrv hotellis. Phaethon, Päikese poeg

Larissa Danko. Sergei Prokofjev

A. Saar. “Suletud ring”

J. Updike. Kentaur

B. Shaw. Noored lõvid

Hans Henny Jahnn.

7 äraspidi juttu. 

Jacek Bochénski. Tabu

Ilja Konstantinovski. Aegumistähtaeg

Jaroslava Blažkova. Nailonkuu

E. Vetemaa. Pillimees

Thomas Hardy. D'Urberville'ide Tess

H. Mänd. Miks sa vaikid?

A. Uustulnd. Meri põleb

E. Krusten. Okupatsioon

Ivar Lo-Johansson. Ainult ema

Teet Kallas. Puiesteede kummaline valgus

A. Marshall. See on rohi...

Hugo Angervaks. Kelk soo peal

Kobo Abe. Luitenaine

Alan Sillitoe. Ukse võti


Mida sina lugesid 21-22aastaselt? Kas pidasid ka lugemispäevikut?

Ps kui keegi leiab puuduva raamatu kohta andmed, siis andke märku (kaanepilt, ilmumisaasta jms. Ilmselt 1968-69?) 

kolmapäev, 30. oktoober 2024

Kontoripaanika meedias

Ma jälgin huviga seda teemat, mis seoses Bolti artikli algusest saadik sugugi vaibuda ei taha. Pigem sellest huvist, kuidas asjad on korraldatud kohalikes ettevõtetes, sest meil on nagunii suht teine mudel. Mõned ajsad ikka hämmastavad, nt kommentaarid teemal "kas nüüd peab tööle hakkama"? On muidugi väga asjalikke arutelusid ka. Arvamusi on seinast seina ja see näitab, et inimestele läheb teema korda. Ma olen ise alati öelnud, et eelistan paindlikkust. Et võimalusel töötan kodust ja mul on alles ka koht, kuhu kontorisse minna. Tobe on aga see, et endiselt on hoiak, et kodus inimesed ei tee tööd. Kuidas see võimalik on? Protsessid on siis firmas pekkis kui on. 

Ma olen 20a töötanud virtuaaltiimis, maatriks organisatsioonis. Mida see tähendab? See tähendab, et su kolleegid (ei pruugi, aga enamasti on) riigist väljas ja käsuliinid samuti. Mu esimene ülemus oli Tallinna kontoris, istusime kõik 9st laua taga ja need, kes tulidki hiljem, üldiselt läksid ka väga hilja ära. Valdav töökultuur oli kokkuvõetav sõnaga - töönarkomaania. Hasart oli hoida asjad liikumas, keegi ei kurtnud ja ilmselt valdav osa meist olidki selles eas, et perekondlikud kohustused ei kammitsenud. Lapsed tekkisid paar aastat hiljem ja siis mäletan ka kvartalilõppe, kus lapsevanematest kolleegidel olid vanavanemad ja hoidjad käigus, et täie tambiga saaks kvartalid lukku. Hasart! Hasart! Hommikuni! :)

Võimalus kodust tööd teha tuli mõni aasta hiljem, aga see oli alati võimalus, mitte default õigus. Alati tuli enne kokku leppida ja teavitada. Eeldus oli kontor, isegi kui ma pidin olema bookingute valves kvartali viimasel päeval kella 2.30ni öösel. Polnud lubatud offi minna. Kommunikatsioon oli meilides, chatis ja telefonides. Protsessid paigas, tähtajad ka, tööd oksendamiseni. See oli reegel, hiljemaks jäämine oli lahe. Me olime noored, uhked ja täitmatud, ilmselt. Ülemused vahetusid, varsti töötasin 100% virtuaaltiimis.

Aja jooksul õppisime ise oma aega planeerima, vaiksematel perioodidel tuli lihtsalt ületunniaeg tagasi võtta. Enne covidit olin jõudnud sellele tasemele, kus kontoris käisime ca 2-3 päeva nädalas, ühejäänud aja töötasime kodust. Seltskonna mõttes (ei ole minu tiim, eraldi töölõigud, seob vaid füüsiline kontoriaadress) pigem ja kuna päris vabaks polnud ametlikult kodukontorit antud, siis tuli ka olla lojaalne. 

Siis tuli aga covid ja kõik läks kinni ca 2 aastaks, kontorisse minna ei lubatud. Tööhulk ei vähenenud, protsessid samad, reeglid samad. Pigem oli risk, et päevad venivad ja venivad pikemaks, sest kõik töötasid nagu loomad. Eriti esimesel poolaastal. Polnud vaja planeerida aega logistikale, väljas söömisele, trennidele, riietele. Kõik istusid kodus ja rabasid. Mäletan zoomi vahendusel keeruliste jamade lahendamist, kus koeraomanikust leedukas ütleb, et "kuule, kell on 18! Mine ruttu koeraga õue, pärast jätkame." Ja nii oli, sest hommikuks pidi olema valmis, klient ootas. 

Kodukontori sisustasin oma vahenditest. Kuigi meid kontorisse ei lubatud, ei toetatud ka kodukontori loomist, sest ajutine. Kuna samale ajale langes ka kool, siis oli kodukontori nurk õnnistuseks ja vajalik nii ehk naa. Mingi hetkel tehti kontorid ametlikult lahti, aga reeglid kohalkäimise osas olid väljatöötamisel, pikalt. 

Praegu on meil tavakontorid ja remote kontorid.
Lisaks on töötajatel 3 taset, mida määrab siis vastava valdkonna VP kõige kõrgemal tasemel. Remote ehk täitsa kodus (seadusest tulenevaga), hübriid (2-3p kontoris, ülejäänud kodust) ja siis fixed (5 p kontoris - enamasti suured keskused, backoffice). Remote kontor tähendab, et sul pole oma lauda ja et selles kontoris on nii fixed kui hybrid inimesed. Viimased peavad oma tulemised online´is bookima ja siis seavad end paika, mis hetkel vaba ja üle. Logisid minu meelest ei kontrollita, vähemalt mitte minu tiimis.

Reaalsus - käin ca 1x nädalas, vahel rohkem. Enamasti on meil 2-3 inimest kohal. Kodus on mugavamad olud. Kontorisse ma pean sõitma (bensukulu kuus ca 100, riided, ajakulu - 45min x 2, lõunakulu). Koristaja tuleb peale 17 ja paneb tolmuimeja lõugama, mul on aga vähemalt kord kuus hilised kõned, mis algavad nt 16 ja kestavad paar tundi min. Ja siis jagele selle prouaga, kelle meelest vaid 9-17 töö on reegel :D 

Nii et ma hetkel ei näe pointi, et võidelda kodukontori poolt või vastu või et ainult kontor oleks kuidagigi põhjendatud. Mulle meeldiks igal juhul, et säiliks paindlikkus. Arstid on ju linnas, teenindusettevõtted ka. Saab vajadusel ühildada ja aega kokku hoida. Covidi ajal oligi kõige hullem see kui tuli minna linna arstile, kas siis ise või koeraga. Naljalt alla 3h ära käia ei õnnestunud, aga töö tuli ikkagi ära teha. 

Pika jutu lõpetuseks. Kui organisatsioonis on protsessid paigas, mõõdikud ja kokkulepped ka, siis on vaja vaid häid töötajad ja usaldust. Vahet pole, kas sa oled siin või seal. Aega saab raisata ka kontoris, millele siis iganes... me kõik oleme inimesed, on ka mul päevi, kus pesu saab pestud, poes käidud lõunapausist ja kontoris olles kolleegidega pikem hiinakatrett tehtud. See ei tähenda, et keegi meist kehvemini töötab või laisk on. Ja ma arvan ka, et uuel liitujal on hea kui alustada saab siiski kontorist ja ta ei istu seal üksi :) Minu "orjaaeg" pani aluse ka teatud vastutustundele ja rajas olulise baasi usalduseks, mistõttu ma oskan oma praegust flex staatust hinnata. Vääriliselt!

Ja ma saan ka täiesti aru, et tööandja on investeerinud kontoritesse, maksab renti ja püüab meile töökeskonna meeldivaks teha. Osad kontorid, mida on meedias tutvustatud, on ju nii lahedad. Ja kui on kohalik tiim, kelle eesmärk ongi tiimitööd teha ja ühiste eesmärkide nimel edasi liikuda, siis on kontorinõue täiesti põhjendatud. 

Ps. Ma ise ei poolda töötamist juuksuritoolis või kohvikus, reisil olles. Konfidentsiaalsus on püha ja firmas kehtivad reeglid täitmiseks. Olen kuulnud iluteenindajatelt, kuidas tal on olnud toolis inimesi, kes samal ajal kuulavad loudspeakeriga tööasju või osalevad koosolekul. Minu jaoks välistatud olukord.


Postitus on ajendatud sellest artiklist 

kolmapäev, 23. oktoober 2024

Vabandamise teemasse

Jäi täna silma Epp Adleri FB-lehel. Minu meelest täitsa tore, vahelduseks. Kui keegi tunneb, et ilmtingimata peaks. Haakub vast ka blogides ringleva teemaga :)


Allikas: FB